Yeşil kart ilaç parası iadesi 2019

Yeşil kart ilaç parası iadesi 2019

Yeşil kart sahiplerinin ödemiş oldukları ilaç parası iade edilir. Eski ismiyle yeşil kart yeni ismiyle G0 yani genel sağlık sigortası devlet tarafından ödenen sistem.

İlaç parası ve muayene parasını geri almak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

Eğer g0 kategorisinde genel sağlık sigortalı yani eski adıyla yeşil kartlıysanız yapmanız gereken tek şey, valilik veya kaymakamlık bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlikle başvurmaktır.

Peki ilaç masraflarını geri alabilmek için hane halkı kişi başı gelir ne kadar olmalı?

Hane halkı kişi başı gelir hesaplama başlıklı haberimizde bunu daha önce açıklamıştık. Fakat burda da kısaca bir örnekle açıklamaya çalışalım:

Aynı hanede yaşayan kişilerin kişi başı düşen geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olmalı. Mesela aynı evde 5 kişi kalıyorsa ve bu evin tüm geliri 3000 TL ise şöyle hesaplanır: 3000/5=600 TL Bu durumda 2019 brüt asgari ücret 2558 TL olduğu için ve 2558 TL’nin 1/3ü 852 TL olarak hesaplandığından bu evde yaşayan kişi ilaç katılım payını geri iade alabilir.

 

Hane halkı kişi başı geliriniz eğer bahsettiğimiz değerler arasındaysa sizde ilaç ve muayene paranızı geri alabilirsiniz.
Bu durumda yeşil kart almak için ne yapmak gerekiyor?

Genel sağlık sigortası priminden muaf olmak

Yine daha önce yeşil kart alma şartları başlıklı haberimizde açıkladığımız gibi genel sağlık sigortası primi ödeyemeyecek durumda olanların izlemesi gereken adımlar şu şekilde:

Adım Adım Yeşil kart nasıl çıkarılır 

  1. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlık hangisiyse o kaymakamlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidiyorsunuz. Oradaki yetkililer size gelir testi başvuru formu verirler. O formu doldurup verirsiniz. (formu indir)

  2. Sosyal yardımlaşma vakfı size gelirlerinizi tespit etmek için tapu müdürlüğü, nüfus müdürlüğü, vergi dairesi v.b yerlerden onaylatmanız için yeşil kart sevk formu ve başka belgeler verirler o belgeleri de doldurtup onaylatacaksınız.

  3. Hazırladığınız tüm formları Sosyal yardımlaşma vakfına verirsiniz ve işleminiz biter.

  4. Başvurunuz yaklaşık 15-20 içerisinde sonuçlanacaktır.

  5. Başvurunuzu şu adresten kontrol edebilirsiniz : gelir testi sonucu sorgulama

  6. Başvuru sonucunda gelir testi sonucu eğer G0 çıktıysa artık yeşil kartlısınız demektir.

  7. Eğer G0 çıkmamışsa yani yeşil kart almaya hak kazanamamışsanız itiraz etme hakkınız var. itiraz etmek için şu haberimize göz atın.—>> GSS gelir testi sonucuna itiraz

Başvurunuz sonucunda g0 yani yeşilkartlı olma hakkını kazandıysanız geçmişe yönelik tüm genel sağlık sigortası borçlarınız silinir.

Ama eğer yeşilkart almaya hak kazanamazsanız bu durumda genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekiyor. Hane halkı gelirinize göre G0 çıkmazsa Sağlık giderlerinizin ücretsiz olması için gss primi ödenmelidir. 2019 genel sağlık sigortası primi 76,74 TL‘dir 

Yapmış olduğunuz katılım payı ödemelerini e devlet üzerinden şu sayfada görüntülemeniz mümkün:

https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama

bu ödemeler için iade talebinde bulunabilirsiniz. Fakat 5 yıldan daha eski ödemelerinizi almanız için komisyon kararı olması gerektiğinide hatırlatmak isteriz.

sorularınızı bize yorum alanında iletebilirsiniz.

Fikrinizi Paylaşın