Yeşil Kart Genel Sağlık Sigortası 60/1-C G0 HAKKINDA HER ŞEY!

yesilkart-yesilkarne-sigortasi-nasil-alinir

Yeşil kart başvurusu, yeşil kart nasıl çıkarılır, maaşı ne kadardır ve diğer bütün sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğimiz haberimizde tarzında bir makale okuyacaksınız.

Yeşilkart Nedir?

Yeşilkart sigorta dediğimiz; alım gücü düşük olan vatandaşlara devlet tarafından verilen tüm sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak sunulmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

yesil kart resmi
yesil kart resmi

Yeşil kart eskiden verilen bir karttı. Yani sgk tarafından verilen kart yeşil olduğu için ve üzerinde yazdığı için öyle isimlendiriliyordu.  Yeşil Karne de deniliyordu eskiden.

Eskiden yeşil kart deniliyordu ama artık ismi 60/1-c olarak değişti. Genel sağlık sigortası kapsamında yeşil kartın yeni adı 60/1-c oldu ama biz bu isim yerine eski ismini kullanmaya devam edeceğiz.

Devlet yeşil kart verirken belli şartlar istiyor. Yeşil kart yardımları için yapmanız gereken ilk iş gelir testi yapmak.

Yani yapacağınız gelir testinden sonra eğer geliriniz düşükse (düşük olmasını aşağıda nasıl tespit edeceğinizi açıkladık) alabilirsiniz.

Yeşil kart kimler alabilir?

Aşağıdaki şartları sağlayan herkes alabilir. Başvurunuz sgk tarafından onaylandığı için e devlet üzerinden yeşil kart sorgulamanız açıklanır açıklanmaz sgkya gidip onaylatın. normalde sgk kendisi onaylar ama siz yine de hızlandırmak amacıyla gidin. Yani kart kaç günde çıkar diyorsanız gelir testiniz belli olunca hemen gidip sgk’dan başlatabilirsiniz.

 

Yeşil kart başvuru 2019, Yeşil Kart nasıl çıkarılır?

Yeşil kart çıkarmak için ilk şart gelir testi yapmanız gerekiyor. Yani devlet artık size G0 verirken gelirinize bakıyor eğer geliriniz 2019 için evde yaşayan aile bireyi başına 610 TL den daha aşağıysa yeşil kart almaya hak kazanırsınız. (Hesaplama: (Asgari ücret-Asgarigeçimindirimi)/3 yani (2558-191)/3=609 TL)

Geliriniz şu şekilde hesaplanıyor: Tüm sürekli gelirlerinizi Evde yaşayan aile fertlerinin sayısına bölünce hane halkı kişi başı geliri bulursunuz.

Mesela 4 kişilik bir ailede sadece baba asgari ücretle çalışıyorsa bu durumda kişi başı düşen ücret::

2020-191=1829

1829/4=457 TL olur ve bu aile tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz alabilir. Ayrıntılı bilgi için: Hane Halkı Kişi Başı Gelir Hesaplama

 

Adım Adım Yeşil kart nasıl çıkarılır 

  1. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlık hangisiyse o kaymakamlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidiyorsunuz. Oradaki yetkililer size gelir testi başvuru formu verirler. O formu doldurup verirsiniz. (formu indir)
  2. Sosyal yardımlaşma vakfı size gelirlerinizi tespit etmek için tapu müdürlüğü, nüfus müdürlüğü, vergi dairesi v.b yerlerden onaylatmanız için yeşil kart sevk formu ve başka belgeler verirler o belgeleri de doldurtup onaylatacaksınız.
  3. Hazırladığınız tüm formları Sosyal yardımlaşma vakfına verirsiniz ve işleminiz biter.
  4. Başvurunuz yaklaşık 15-20 içerisinde sonuçlanacaktır.
  5. Başvurunuzu şu adresten kontrol edebilirsiniz : gelir testi sonucu sorgulama
  6. Başvuru sonucunda gelir testi sonucu eğer G0 çıktıysa artık yeşil kartlısınız demektir.
  7. Eğer G0 çıkmamışsa yani yeşil kart almaya hak kazanamamışsanız itiraz etme hakkınız var. itiraz etmek için şu haberimize göz atın.—>> GSS gelir testi sonucuna itiraz

Başvurunuz sonucunda g0 yani yeşilkartlı olma hakkını kazandıysanız geçmişe yönelik tüm genel sağlık sigortası borçlarınız silinir.

Ama eğer yeşilkart almaya hak kazanamazsanız bu durumda genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekiyor. Hane halkı gelirinize göre G0 çıkmazsa Sağlık giderlerinizin ücretsiz olması için gss primi ödenmelidir. 2019 genel sağlık sigortası primi 76,74 TLdir

YeşilKart Para Yardımı

Yeşilkart aldığınızda yani sosyal yardımlaşma vakfı aracılığı ile gelir testi yaptırarak artık para ve diğer ayni ve nakdi yardımları da alabileceğiniz anlamına gelir.

Kaymakamlıkla görüşmeniz durumunda bu biraz daha hızlı olacaktır. Yardımlaşma vakfı yetkilileriyle de görüşerek kömür, para yardımı ve diğer yeşil kart yardımları ile yeşil kart haklarından faydalanabilirsiniz.

 

Yeşil kart maaşı ne kadar 2019

Yeşil kart maaşı Yaşlılık ve engel durumunda söz konusudur. Yani sadece Yeşil kartlı olmak maaş almak için yeterli değildir. Yaştan ötürü maaş almak için Bu haberimizi  Engel durumundan da maaş almak için Şu haberimizi Okuyabilirsiniz. Bunlar dışında yeşilkart sadece sağlık giderlerinizin devlet tarafından yani genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından karşılanması için alınır.

Gelir testi yapılarak alınması gereken bir sosyal güvencedir.

Genel Sağlık Sigortası Emeklilik

Yeşil kartın emekliliği yoktur. Sadece sağlık giderlerinin ücretsiz olması için alınır.

Yani film ilaç muayene, hastane ödemeleri ücretlerinin alınmaması için alınır..

Genel saglik sigortasi ozel hastanelerde geçerli mi

Özel kart sadece devlet kurumlarında; hastane, sağlık ocağı, aile hekimi, ilaç katkı payları ödenmemesi gibi durumlarda geçerlidir. Özel hastanelerde tüm masrafları kendiniz ödersiniz. sadece özel hastanedeki doktorun yazdığı reçeteli ilaçları ücretsiz alırsınız.

One Thought to “Yeşil Kart Genel Sağlık Sigortası 60/1-C G0 HAKKINDA HER ŞEY!”

  1. […] Gelir testi yapmış ve gelir testi sonucunun G0 Yani yeşil kart almaya hak kazanmış olması gerekiyor. (Yeşil kart alma hakkında daha fazla bilgi) […]

Fikrinizi Paylaşın