Yüksek Seçim Kurulu Yurtdışı Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yüksek seçim kurulu yurt dışı seçmen sorgulama işlemi yapmak günümüzde çok kolay bir hale getirilmiştir. Bu konuda YSK’ya ait Web Portal’a giriş yapabilirsiniz. 24 Haziran tarihinde yapılacak olan seçimlerde nerede oy kullanım kullanmayacağınızı bu ekran sayesinde rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi ülkemiz pasaportuna sahip birçok insan yurt dışında hayatlarına devam ediyor. Ancak bu insanlar ne kadar dışarıda yaşıyor olsalar da ülkemizde ki elde ettikleri oy kullanma hakkı hala durmaktadır. Bu hakkı kullanmak içinse yapmaları gerekenleri ve sorgulama işlemini nasıl yapacakları hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yüksek seçim kurulu yurt dışı seçmen sorgulama ekranı kendi sitesi üzerinden vatandaşlarımıza sunuyor. Gurbetçi olarak bilinen bu insanlar arasında yer alıyorsanız aşağıda görmüş olacağınız ekran üzerinden sorgulamanızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yurt dışı seçmen sorgulama 2018 yılında yapmak istiyorsanız aşağıda paylaşacağımız linke tıklayarak ya da YSK web portal’a giriş yaparak üst menüde yer alan Yurt dışı seçmen sekmesine tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken sorgulama tipini seçmek olacaktır. Nüfus Cüzdanı veya Kimlik kartınız ile bu sorgulamayı yapabilirsiniz. İkisi arasında ki tek fark birisinde nüfusa kayıtlı olduğu sıra no sorulurken diğerin de ise seri no sorulacaktır. Bunun yanı sıra seçmenin kayıtlı olduğu il ve kimlik numarası istenecektir. Son olarak da resim doğrulama işlemini yaparak sorgulama linkine tıklamanız gerekiyor.

Sorgulama için direkt olarak burada ki sayfaya gitmeniz yeterli olacaktır.

Sorgulamada İsmi Çıkmayanlar Ne Yapmalıdır?

Yüksek seçim kurulu yurt dışı seçmen sorgulama işlemi sonunda ismi gerekli şekilde oy kullanabilecek kişiler arasında çıkmayanların yapması gereken bir işlem bulunmaktadır. Adres Beyan Formu doldurarak YSK’ya başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu formu sadece yurt dışı seçmen kütüğünde ismi yer almayanlar, kayıtlarda hata olup düzeltme yapmak isteyenler ve bulunduğu yeri değiştirmek isteyenler doldurabilir. Form doldurulduktan sonra gerekli dış temsilciliklere gidilerek verilebilir.

 

Adres Beyan Formu nasıl temin edebileceğiniz merak ediyorsanız isterseniz YSK’nın web sitesi üzerinden ya da buradan linke tıklayarak formu indirebilirsiniz. Bu form hiçbir kurum tarafından isteyen vatandaşın ikamet adresine gönderilmemektedir. Bu konuda dikkatli olun.

Yurt Dışı Seçmenler Ne Zaman Oy Kullanacak

Yüksek seçim kurulu yurt dışı seçmen sorgulama işlemini yapıp herhangi bir sorun ile karşılaşmayan seçmenler oylarını 24 haziran öncesinde gümrüklerden veya belirlenen dış temsilciliklerden kullanma şansına sahipler. Ancak birçok insan ne zaman aralığında oy kullanacağını bilmiyor.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermek isteyen gurbetçi vatandaşlarımızın yapması gereken açıklanan tarihlerde gerekli oy verme noktalarına gitmek olacaktır. Bu noktalar sorgulama da karşınıza çıkacaktır. Oy verme zamanları ise şu şekildedir.

Gümrük veya Temsilcilikler için Oy Verme Başlangıcı 7 Haziran 2018 Perşembe

Yurtdışı Temsilcilikleri için Oy Verme Bitişi 19 Haziran 2018 Salı

Gümrükler için Oy Verme Bitişi 24 Haziran Pazar – Saat: 17’ye kadar yapılmalıdır.

Fikrinizi Paylaşın